Tri i šest je

Jel najgori profesionalac bolji od najboljeg amatera?

Shvatam da – ako želiš vrhunski rezultat – prepusti profesionalcu. Shvatam i da ovaj svijet (većinski) funkcioniše po principu koliko para – toliko muzike. Shvatam i da postoje osrednja, reprodukcijska rješenja da se zadovolji estetika i manir dobrog dizajna na uštrb autentičnosti, jer je bolja i neautentična naizgledno uređenija instant-prizvodnja od autentične škrabotine (je li, stvarno?).

Mona Lisa je jedna. Za ostalo postoje dvije opcije: kopija ili onaj dječiji crtež. Između ovo dvoje posljednje, biram onaj dječiji, neprofesionalni, nekvalitetni (šta god da to značilo) crtež sve dokle je iz autentične ruke djeteta, makar bio obojen i drvenim bojicama. Ali, ako nije iz ruke djeteta? Onda, kako mi profesionalni grafički dizajner reče – to ne možeš pokloniti. Pa, jes, ono.

Šta se desilo sa ljudima i zašto je kvalitetna kopija postala poželjnija od nekvalitetnog originala (je li stvarno?).

(Zadaća: definiši kvalitet za sebe.)

Usput, naučila sam novu riječ. Ne znam zašto ima veze s kopirnicom u koju sam se zaljubila.

by

Upravljam slobodnim neupravnim govorom

Comments (12)

  1. Kvalitet je u autentičnosti jer autentičnost nosi nešto što nijedna savršeno izvedena kopija ne može – emociju i priču. Kad je nešto autentično, iza toga stoji lično iskustvo, trenutak koji je proživljen, i to je ono što daje pravi smisao tom djelu.

    Na primjer, fotografija koju snimimo mobitelom u trenutku sreće, dok hvatamo djelić stvarnosti koji nas dirnuo, može biti tehnički nesavršena – možda je malo mutna, osvjetljenje nije idealno, ali ta fotografija nosi sa sobom osjećaj tog trenutka. Kad je gledamo, vraća nam se cijela priča, a taj osjećaj nema cijenu.

    Profesionalna fotografija može biti savršeno kadrirana i tehnički briljantna, ali tu nedostaje spontanost i lična emocija, ona sirova snaga koju donosi autentičnost.

    • Baš mi se sviđa odgovor! Mislim da bi ti više, kao profesorica maternjeg, cijenila učenikov ručni rad ma kako nesavršen bio, nego neki estetski, ali naštanacan npr. u nekom programu tipa Canve kao varijacija na temu prema nekom već postojećem predlošku. Ali se trudim da razumijem i one ljude kojima vise reprodukcijska umjetnička djela sa zidova, čitaj kopije, a dječije radove bacaju u kantu jer im nisu estetski lijepi, no drago mi je što nije kod svakoga tako, pa makar neki imali i išvrljane zidove flomasterom i to bio dječiji umjetnički zid ❤️

      • Stvarno mi je drago da ti se svidjelo. ❤️
        Naravno da bih više cijenila ručni rad, jer ma koliko nesavršen bio, on sa sobom nosi vrijednost koja nadmašuje estetski dojam, koji proizilazi iz uloženog truda i kreativnosti.

        Pretpostvaljam da ljudima koji se odlučuju za reprodukcije umjetnost i nije toliko bitna, koliko želja da im ona posluži kao dekoracija, pa je onda logično da prevagu ima estetika.

        • Ovaj je tvoj drugi pasus upravo objašnjenje tog momenta kada estetika prevagne nad emotivnom vrijednošću koji sam nastojala da razumijem tako da sam, na kraju, poslušala svog grafičkog dizajnera i promijenila totalno koncept onoga o čemu nisam eksplicitno pisala u postu i da – ima itekako smisla u neizrečenom kontekstu. Nekad ranije bih takvu promjenu kategorički odbila, ali danas sam zadovoljna što sam uzela u obzir i ono što može biti potencijalno važno drugima, a ne samo meni.

          • To pokazuje koliko si sazrela i postala otvorenija prema tuđim potrebama i perspektivama. Shvatanje da ono što je važno drugima može donijeti vrijednost i nama je veliki korak ka boljim odnosima i većem zadovoljstvu u životu. 🙂Govorim iz iskustva.

            • Mislim sam poslušala samo zato što imam povjerenje u rad i kritiku profesionalca od kojeg sam dobila komentar da je moj amaterski rad blagi užas 😅 ali i konstruktivnu sugestiju kako da to popravim, a da je meni izvodljivo i da ne koristim gotov predložak, da se zadrži autentičnost i da se popravi tako da ne djeluje kao da su se djeca igrala u pijesku (a nisu u pijesku već u Wordu 🤣)

              • Ma OK, ionako se ono moje odnosilo na emotivni plan i obzire prema tudjim potrebama u smislu. ja tebi, ti meni, pa nam je dobro oboma, tako da…nidje veze 🤣
                A otkud tebe u IT sektoru sad🙂

              • Nisam u IT sektoru, već “dizajnirala” neke bookmarke jer sam željela da budu 100% unikatni, ali, avaj, kažem ti, bolje da sam to odmah prepustila profesionalcu. Sad imamo spoj mog amaterskog originalnog “dizajna” (a estetika i ja… ) i profesionalne obrade na cnc mašini da barem materijalom i tehnikom spasi moju “kreativnost” od “dizajnerskog” fijaska 😅

  2. raro koja je kopirnica, pitam za sebe

Komentariši